Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hahamlarımız

Hahamlarımız

Dr. Israel Meir Levinger
Haham

Haham Dr. Israel Meir Levinger (doğumu20 Aralık 1933), İsviçre’nin Basel kentindeki Ortodoks cemaatin eski hahamı olup kaşrut (İbrani beslenme kuralları) ve kesim konusunda uzman bir haham, veteriner ve zoologdur.

1933 yılında Kudüs’te, Almanya’nın Münih kentinden doğumundan kısa bir süre önce İsrail’e göç eden Dr. Eliezer ve TirzaLevinger’den doğmuş olup aile Kudüs’e yerleşmiş ve Rehavia ve ShaareiHesed semtlerinin sınırında yaşamıştır.

Gençliğinde, Haham Levinger Kudüs’teki ve daha sonra KfarHaroeh köyündeki ve BeerYaakovYeshiva’dakiHorev Okulu’nda öğrenim görmüştür. 1950 yılında, ilk Nahal dini grubu olan ve KibbutzSha’alvim’i kurmuş olan Shalhevet’e katılmıştır.

1950’li yılların ortalarında, Haham Levinger İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde veteriner hekimlik okumak üzere ülkesinden ayrılmıştır. Aynı zamanda, yerel Yahudi gençleriyle eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur. 

1960 yılında, ilk kitabı olan “Cebri İcra Yasaları Rehberi”ni yayınlamıştır. Kitapta, söz konusu halakha (Yahudi din hukuku) konularının görsel bir ifadesi yer alıyordu. Bu, Torahliteratüründe yeni ve emsalsiz bir olguydu. O zamandan bu yana, resimler birçok Torah kitabında örnekleme vasıtası olarak kullanılmış olup günümüzde törensel kesim ve KiddushHaChodesh yasaları konuları da dahil olmak üzere çeşitli konuların öğretilmesi ve çalışılması ile ilgili popüler bir vasıta durumundadır. “Cebri İcra Yasaları Rehberi” isimli kitabı birçok baskı yapmıştır.

Yahudi usulü kesimin 19. yüzyılın sonunda yasaklanmış olduğu İsviçre’de kalışı Haham Dr. Levinger’i Yahudi usulü kesimin etikliği sorunu ile ilgilenmeye yöneltmiş ve daha sonra kesimin bilimsel yönünü açıklayan ve etikliği hakkında bilgi veren kitaplar yayınlamıştır. Esas olarak, kitaplar Almanca ve İngilizce dillerinde yazılmış olup Avrupa hayvan hakları derneklerinin Yahudi usulü kesimi yasaklama taleplerine karşı büyük bir propaganda aracı olarak iş görmüştür. Daha sonra, kitaplardan biri İbranice’ye tercüme edilmiştir.

Veterinerlik öğrenimini tamamladıktan sonra, Haham Levinger İsrail’e dönüp kuzey İsrail’de veterinerlik hizmetlerinde çalışmış ve Bar-Ilan Üniversitesi’nde Zooloji Bölümü’nde ders vermiştir. Daha sonra Kudüs İbrani Üniversitesi’nde sinir sistemi üzerine bir doktora daha yapmıştır.

1964 yılında, Haham Dr. Levinger, Bar-Ilan Üniversitesi’nin Zooloji Bölümü’nde, Ziraat Enstitüsü ile işbirliği yaparakTorah’a uygun Hazineler Bilimi Enstitüsü’nü kurmuş ve hayvanlar ile ilgili tüm kaşrut hususlarını koordine eden “Hayvanlardan Koşer Yiyecekleri” isimli kitabını yayınlamıştır. Bar-Ilan, Kudüs’teki Bilimsel ve TekonolojikHalakha Bilimleri Enstitüsü direktörü olarak hizmet vermiş ve Enstitü’nün ilk kitaplarının yayınlanmasından sorumlu olmuştur.

Haham Dr. Levinger, Tesniye’dekiParashatRe’eh’te bahsedilen yedi saf hayvanın kimliğinin tespiti konusundaki uzmanlığının yanı sırazooloji ve halakhik unsurlar konusunda bir uzman sayılmakta olup Kutsal Kitap’ta görülen çeşitli hayvanların kimliği ve meşruluğu üzerinde de çalışmaktadır. Dünyaca tanınmış balık kaşrut.

1994 yılında, Basel’deki hahamlığı sırasında, HaamLevinger “TractateChulinBechorot ve ShechitatKodshim için Maor” isimli kitabı yayınlamıştır.

1976 ile 1979 yılları arasında, Almanya’nın Köln kentinde haham olarak hizmet vermiştir. 1980’li yılların başında, yirmi iki yıl hizmet verdiği Basel Yahudi Cemaati (IGB) Hahamı olarak tayin edilmiştir. Avrupa Hahamlar Birliği Daimi Komitesi’nin bir üyesi ve örgütün Kaşrut Komitesi’nin başkanı olmuştur.

Ayrıca, günümüzde Avrupa’da ve dünya çapında yaklaşık 200 fabrikadan sorumlu olan, daha sonra “MaorHaKashrut” olarak yeniden adlandırılan meşhur kaşrut sistemi “Basel Kaşrutu”nu da kurmuştur.

Haham Levinger bugün tüm kaşrut konularındaki en büyük otoritelerden biri sayılmaktadır.

Rabbi Ezra Levinger

Haham Ezra Levinger (doğumu Ağustos 1963) İsrail’in Taberiye kentinde Haham Yisrael Meir ve DevorahLevinger’den doğmuştur. Gençliğinde, İngiltere’nin Manchester kentinde ortaokula ve Tel Aviv’de YeshivatHaYeshuvHaChadash’de liseye devam ettiği BneiBrak’ta bir TalmudTorah konusunda öğrenim görmüştür.

Liseden mezun olduktan sonra, Kudüs’te Kol TorahYeshiva ve PetahTikva’daOrYisrael konusunda öğrenim görmeye gitmiştir. Evlendikten sonra, hahamlığa tayinini Kudüs’te Mir Yeshiva’da tamamlamaya devam etmiştir.

İsrail hahamları tarafından hahamlığa tayin edilmiş ve sonra öğretmenliğe dönmüştür. Kudüs’teki bir ilkokulun yönetimi de dahil olmak üzere, birkaç yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra, Haham Levinger uygulamada kaşrut öğrenimine dönmüştür.

2004 yılı itibarıyla, Haham Levinger babasının kaşrut örgütü olan “Basel Kaşrutu” adına denetmen olarak hizmet vermiştir. Birkaç yıl sonra, kaşrut örgütünde kıdemli gözetmen olarak tayin edilmiştir. Son yıllarda, geniş kaşrut örgütünün yöneticiliğini yapmaktadır.

Çeşitli konularda çok sayıda Torah ve Kaşrut makaleleri yazmış olup Kaşrut denetimi ve eğitimi alanında aranan bir eğitmen olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda, İsrail’deki tanınmış gıda takviyesi şirketi “Altman”ın hahamı olarak da hizmet vermektedir.

SEO Yönetimi